Zero Waste – mądre, inspirujące „dziś” z myślą o tych, co po nas

Chociaż na liście winowajców marnujących jedzenie lokale gastronomiczne są dopiero na trzecim miejscu (za gospodarstwami domowymi oraz przetwórstwem i przemysłem), to trend „zero waste” w tej branży mocno zagościł i dostarcza wciąż nowych przykładów. Kierowanie się nadrzędną ideą, by serwowane potrawy zagospodarowywały nawet 100% używanych surowców wyjściowych (produktów i półproduktów) stało się modne i idące z duchem czasu. Kucharze i właściciele restauracji mają kolejne pole do wykazania się kreatywnością przy jednoczesnym obniżaniu kosztów serwowanych posiłków.

Zero Waste - mądre, inspirujące "dziś" z myślą o tych, co po nasEkstra ekologiczne podejście przyświecało projektowi nowej, tzw. pop-upowej restauracji otwartej niedawno na targach WantedDesign Manhattan w Nowym Jorku. Tymczasowe bistro „Zero Waste”, prowadzone przez okres trwania targów na zlecenie Fińskiego Instytutu Kultury w Nowym Jorku, zbudowane jest w całości z recyklingowanych opakowań do żywności, a wszelkie resztki nie zjedzonych potraw kompostuje. Opiera się na koncepcji stworzonej przez helsińską restaurację Nolla, uważaną za „pierwszą restaurację bez odpadów w Skandynawii”. Jej celem jest spożywanie produktów, które zwykle są odrzucane (np. liście i łodygi warzyw korzeniowych), rezygnacja ze zbędnych opakowań od dostawców, kompostowanie resztek, ekonomiczne gospodarowanie odpadami i wydajnością wody.
„Czas przemyśleć sposób, w jaki żyjemy, sposób, w jaki jemy i materiały, z których korzystamy”, powiedziała Kaarina Gould, dyrektor wykonawczy Fińskiego Instytutu Kultury. „Z Zero Waste Bistro proponujemy przyszłość, która redukuje ilość odpadów i pomaga zregenerować nasze środowisko naturalne, dzięki czemu będzie znośne do przeżycia dla kolejnych pokoleń; przyszłość, która jest już dostępna, jeśli dokonamy właściwych wyborów”.

Zero Waste - mądre, inspirujące "dziś" z myślą o tych, co po nas

Czysto marketingowy i ekonomiczny, wydawałoby się trend, ma głębokie i dalekosiężne przesłanie.

 

 

Źródło: de zeen Magazine

Zdjęcia: Nicholas Calcott

2019-07-19T11:32:11+00:00 lipiec 13th, 2018|Recykling, utylizacja odpadów spożywczych|0 Comments

Dodaj komentarz