Proces konfekcjonowania w logistyce i transporcie.

O konfekcjonowaniu najprościej.

Produkt, zanim trafi do klienta odbywa dość długą drogę, której długość zależy od wielu czynników. Uogólniając, produkt po wyprodukowaniu musi być transportowany. W transporcie narażony jest na różne niebezpieczeństwa mogące powodować jego uszkodzenie. Cała złożona problematyka logistyki służy temu, by produkt dotarł do klienta w dobrym stanie, a proces konfekcjonowania stanowi część logistyki.

Podstawowym zabezpieczeniem produktu jest jego opakowanie. Jednak pełni ono funkcję nie tylko ochronną. Konsument, potencjalny nabywca detaliczny zwraca uwagę na estetykę opakowania, czyta znajdujące się na nim informacje, często znajduje doklejoną ulotkę czy próbkę. Taki produkt z pewnością przeszedł proces konfekcjonowania.

Skrzynka, koperty, karton symbolicznie na puzzlach

Proces konfekcjonowania w elementach

Na czym polega proces konfekcjonowania?

Do magazynu przyjechał tir z towarem. Wyładowany jest po brzegi wielkimi kartonami na paletach, wszystkie dodatkowo owinięte folią. Każdy karton ściśle wypełniony plastikowymi butelkami z płynem do naczyń o pojemności 500 ml. W zasadzie można w takiej postaci zrobić dostawę do sklepu. Ale musiałby to być wielki sklep z dość jednorodnym asortymentem… Zatem wyładowujemy, magazynujemy, rozpakowujemy, dzielimy na mniejsze „porcje”, pakujemy ponownie, itd. Słowem – p r z e p a k o w u j e m y.

Nasz zleceniodawca- producent dodatkowo zaplanował akcję promocyjną –”dwa w cenie jednego”. Wtedy trzeba połączyć ze sobą dwie butelki płynu, zwykle odpowiednią taśmą z odpowiednią informacją. Dopiero tak przygotowany towar będzie ponownie zapakowany i w odpowiednich partiach wyekspediowany do punktu sprzedaży.

Albo: producent przygotował małe próbki z najnowszym rodzajem płynu do naczyń przed wprowadzeniem na rynek. Mają to być tzw. gratisy dołączone do każdej 500 ml butelki w tym transporcie. Efektem konfekcjonowania będzie zatem zestaw: półlitrowa butelka płynu z doklejoną małą próbką.

Lubimy gratisy, po ten produkt sięgniemy z pewnością w pierwszej kolejności.

Podsumowując powyższe, wszelkie czynności, które przygotowują transportowane produkty do takiej postaci, w jakiej trafią na sklepową półkę składają się na proces konfekcjonowania. Rodzaj tych czynności zależy od rodzaju towaru, założonego celu i sposobu dystrybucji. Powierzanie ich wyspecjalizowanym firmom logistycznym pozwala uniknąć błędów, zaoszczędzić czas i tym samym zmniejszyć koszty dostaw.

2019-07-25T12:50:37+00:00 lipiec 13th, 2017|konfekcjonowanie chemii, konfekcjonowanie płynów, Recykling|1 Comment

Jeden komentarz

  1. elalala 20 lipca 2017 at 10:57 - Reply

    Gratisy, oj lubimy! 🙂

Dodaj komentarz