Czy konfekcjonowanie można zautomatyzować?

Konfekcjonowanie czyli przepakowywanie…

…to szereg nieskomplikowanych, prostych w swojej istocie czynności. Jedynie i przede wszystkim to różnorodność pakowanych produktów dyktuje stopień komplikacji, gdyż konfekcjonować można praktycznie każdy towar. Innym wymaganiom podlegają produkty sypkie, innym ciekłe, jeszcze innym te występujące w sztukach.  Nie znaczy to, że stanowi to całkowite ograniczenie automatyzacji wszystkich procesów składających się na konfekcjonowanie. Jego określone etapy da się zautomatyzować niezależnie od konfekcjonowanego towaru. Służą temu odpowiednie maszyny zarówno do pakowania, jak i znakowania. Są to między innymi owijarki, naważarki, zgrzewarki, foliarki czy zaklejarki kartonów.

Istnieją ponadto specjalistyczne systemy pakujące odpowiednie dla danej grupy towarów, zaawansowane technologicznie, które pozwalają na maksymalne zautomatyzowanie procesu pakowania, który stanowi podstawę konfekcjonowania.

Sterta paczek z pieczęcią na górze, kolory beżowe

Konfekcjonowanie książek

Można zatem podejść do konfekcjonowania w różny sposób.

Firmy zajmujące się takimi usługami mogą postawić na bardzo wąską specjalizację i konfekcjonować przykładowo tylko produkty płynne z branży chemicznej. Także tutaj asortyment pozostaje bardzo szeroki, ze szczególną grupą, jaką stanowią chociażby substancje niebezpieczne. Wybierając określoną specyfikę łatwiej przygotować odpowiedni park maszynowy i w ten sposób zautomatyzować większość etapów.

Jeśli postawimy na większą różnorodność, to trzeba się liczyć z tym, iż pewne etapy pozostaną w sferze działań manualnych. Park maszynowy wymaga dodatkowo dysponowania odpowiednio dużą powierzchnią magazynową, co często ogranicza możliwości rozwojowe jakie daje konfekcjonowanie.
Najtrudniej jest zastąpić pakowanie ręczne pracą maszyn przy tworzeniu zestawów promocyjnych (co-packing). Dlatego wciąż najwrażliwszym elementem w procesie konfekcjonowania są ludzie. To od doświadczenia pracowników zależeć będzie w dużej mierze sprawność i czas realizacji usługi.

Reasumując,

najpierw trzeba dobrze określić, co będziemy konfekcjonować, a następnie dostosować park maszynowy do produktów i powierzchni, jaką dysponujemy. Warto zadbać o przyjazne warunki pracy, by jak najdłużej móc dysponować doborowym zespołem odpowiednio przeszkolonych pracowników.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

2019-07-25T12:53:11+00:00 Lipiec 19th, 2017|konfekcjonowanie chemii, konfekcjonowanie płynów, Recykling|4 komentarze

4 komentarze

 1. dark666 19 lipca 2017 at 10:04 - Reply

  Przyjazne warunki pracy? Chyba kasa jednak najbardziej do ludzi przemawia…

 2. kamila 20 lipca 2017 at 09:54 - Reply

  Konfekcjonowanie kojarzy mi się z konfekcją , np. damską, a tu – proszę! Ekstra praca dla pakowaczki 🙂

 3. mmaxx 20 lipca 2017 at 10:07 - Reply

  Czy opłaca się zainwestować w linię do konfekcjonowania jakiegos jednego tylko produktu?

  • kamila 20 lipca 2017 at 10:46 - Reply

   Wszystko zależy od tego, jaki to produkt. Trzeba zrobić dokładne rozeznanie rynku, opracować choćby w zarysach biznes plan. Takiej decyzji nie należy podejmować pochopnie, jak to w biznesie. Powodzenia!

Dodaj komentarz