Najnowsze odkrycia lekarstwem na plastik?

O plastiku można powiedzieć same dobre rzeczy: trwały, wygodny, niedrogi… I tylko jedno „ale”: JEST WREDNY DLA ŚRODOWISKA! Odpady plastikowe są zmorą dzisiejszych czasów.
Chociaż recykling zmniejsza ten zły wpływ, większość tworzyw sztucznych może być poddana recyklingowi tylko kilka razy. Teraz, być może będzie można coś z tym zrobić. Otóż czterech chemików z Colorado State University odkryło nowy polimer, który można bez końca poddawać recyklingowi bez intensywnych procedur w laboratorium lub przy użyciu toksycznych chemikaliów.
Ten nieskończenie recyklingowalny polimer jest wytrzymały, odporny na ciepło, trwały i lekki. Odkrycie to stanowi ważny krok w kierunku materiałów, które są zrównoważone i pozbawione odpadów, jak twierdzi Uniwersytet Stanowy w Kolorado – i mogłyby w przyszłości konkurować z dewastującymi środowisko tworzywami sztucznymi.
Polimer można przywrócić do pierwotnego stanu w warunkach określanych przez uniwersytet jako Lagodne, z użyciem katalizatora. Dzięki temu przełomowi, opublikowanemu niedawno w czasopiśmie Science, naukowcy wyobrażają sobie przyszłość z zielonymi tworzywami sztucznymi, które można „po prostu umieścić w reaktorze i, w żargonie chemicznym, zdelimeryzować, aby odzyskały swoją wartość – nie jest to możliwe w przypadku dzisiejszych tworzyw sztucznych z ropy naftowej. Spowoduje to powrót materiału do jego chemicznego punktu startowego, aby mógł być wykorzystany ponownie i znowu, i znowu. Uniwersytecki profesor chemik Eugen Chen powiedział w oświadczeniu: „Polimery można chemicznie poddawać recyklingowi i ponownie używać w zasadzie w nieskończoność.”

Inną ciekawostką związaną z utylizacją plastiku jest odkrycie studentów z uniwersytetu w Yale. Podczas wyprawy do ekwadorskiej dżungli studenci z Wydziału biochemii molekularnej i biochemii w Yale odkryli nieznanego wcześniej grzyba, który ma zdrowy apetyt na poliuretan. Według Fast Company, grzyb jest pierwszym, który przetrwał wyłącznie na poliuretanie i może to robić w środowisku beztlenowym, co sugeruje, że można go stosować na dnie wysypisk.
Głównym powodem tego, że tworzywa sztuczne, takie jak poliuretan są tak nieśmiertelne, to to, że mikroorganizmy zazwyczaj nie rozpoznają go jako pożywienia i może upłynąć wiele wieków, zanim środowisko rozbije sztuczne polimery na mikroskopijne granulki. Odkrycie grzyba Pestalotiopsis microspora może to radykalnie zmienić.

Źródło: Inhabitat
Fot.: istolethetv/ flickr

Podobny temat: Polski sposób na plastik

2019-07-25T09:57:44+00:00 czerwiec 8th, 2018|Recykling, Utylizacja|0 Comments

Dodaj komentarz